Aromaterapia w walce z bezsennością

Dobry sen zależy od wielu czynników: wygodnego łóżka, świeżego powietrza w pomieszczeniu, prawidłowego odżywiania. Dlatego też szukamy różnych sposobów aby przygotować się na dobry sen. Wybieramy wygodne materace, chodzimy na długie wieczorne spacery, rezygnujemy z ciężkich posiłków na kolację... Ale co zrobić gdy wciąż mamy trudności z zasypianiem?

Możesz nakładać olejek na skórę przed pójściem spać, w zależności od olejku i jego składu, może zajść potrzeba rozcieńczenia go w wodzie lub oleju bazowym


W tym przypadku bezsenność nie jest spowodowana stylem życia, ale długotrwałym stresem psycho-emocjonalnym. Czujemy się nadmiernie podekscytowani, nasz sen jest powierzchowny i często się budzimy.

Jeśli jesteśmy zdenerwowani, martwimy się o coś lub musimy podjąć ważną decyzję, zwykłe porady zdrowotne przeciwko bezsenności nie przynoszą efektu. Przede wszystkim musimy się zrelaksować – nie tylko fizycznie, ale i psychicznie, a taki efekt mają niektóre mikstury aromaterapeutyczne. Stosowane z masażem, inhalacją, gorącą kąpielą lub poduszką. Olejki eteryczne szybko wpływają na nasz stan emocjonalny.


Jakie są najlepsze olejki eteryczne na lepszy sen?


  • Ylang Ylang

Roślina ta sprzyja łagodzeniu napięcia i niepokoju. W połączeniu z innymi olejkami, takimi jak cedr atlas, drzewo sandałowe czy geranium, może być bardzo pomocny w walce z bezsennością. Wystarczy rozcieńczyć w wodzie i masować skórę.


  • Lawenda

Zapach lawendy wiąże się ze spadkiem ciśnienia krwi i tętna, które są ważnymi czynnikami dobrego snu. Można to wykorzystać w dyfuzorze, a także skropić kilka kropel na poduszkę.


  • Bergamota

Olejek bergamotowy, zwany także aromatem mandarynki, budzi uczucie relaksu i jest naturalnym antydepresantem. Pomaga uspokoić myśli podczas zasypiania. Może być stosowany w dyfuzorze, kapaniu na poduszkę lub w masażu. 


W połączeniu z dobrą codzienną rutyną, dobrym odżywianiem oraz wysokiej jakości materacem i poduszką , aromaterapia może być techniką, której szukasz, aby sen był jeszcze doskonalszy.


Przed snem kojący efekt ma masaż szyi i ramion. Efekt jest jeszcze lepszy, jeśli użyjesz olejku aromatycznego.

Jego przygotowanie jest bardzo proste: kilka kropel olejku dodaje się do oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego. Najsilniejsze działanie uspokajające ma lawenda, rumianek, balsam, kadzidło.

Wybierz kompozycję, którą lubisz najbardziej i nie zmuszaj się do używania olejków eterycznych, które są zbyt intensywne lub nieprzyjemne.


Jednym z najczęstszych sposobów korzystania z aromaterapii są dyfuzory, które można łatwo znaleźć w wielu sklepach.

Innym bardzo powszechnym sposobem jest nakroplenie na poduszkę kilku kropel wybranego olejku eterycznego.


Nie ma nic bardziej relaksującego niż gorąca i pachnąca kąpiel a po niej filiżanka herbaty ziołowej

Dodaj do wody do 10 kropli olejku eterycznego, najlepiej wstępnie rozpuszczonego w mleku. Następnie zrelaksuj się w wannie przez 20-30 minut.




Przeczytaj również:


Dermomasaż to połączenie masażu mechanicznego i podciśnienia. Polega na zasysaniu fałd skóry oraz ich jednoczesnym rolowaniu ruchomymi kulkami głowicy. Tak wykonany masaż silnie oddziałuje na podskórną tkankę łączną i skórę oraz intensywnie pobudza krążenie krwi i przepływ limfy...

Czujesz sztywność w karku i górnej części pleców? Boli cię głowa, masz napięte mięśnie żuchwy, zmarszczki na czole są coraz bardziej widoczne,...? Rezultat stresującego życia często wydaje się widoczny w głównym obszarze Twojego ciała. Co możesz zrobić...

Nawyki żywieniowe są ważne. To one decydują o tym, jak będziesz wyglądać, jak się będziesz czuł, ile będziesz mieć energii i czy będziesz cierpieć na jakieś choroby. Liczne badania potwierdziły, że dieta wpływa na zdrowie i wygląd skóry.



Ponieważ oleje tłoczone na zimno zawierają dużo składników odżywczych i nie mają szkodliwego wpływu na nasze zdrowie, dobrze jest wykorzystywać je nie tylko w kuchni.


„Detoksykacja” to tak naprawdę próba mobilizacji i usunięcia toksyn i innych niechcianych zanieczyszczeń z organizmu. Limfa to płyn zawierający produkty przemiany materii tkankowej, resztki komórek, białka, tłuszcze, wirusy i bakterie....