Zioła, które można stosować na bezsenność

Czy masz problemy ze snem? Cóż, może nie potrzebujesz drogich leków, ale raczej możesz poszukać naturalnego rozwiązania. Zobacz, które rośliny pomogą Ci dobrze spać w nocy.

Bezsenność może mieć znaczący wpływ na jakość Twojego życia. Leki na receptę rzadko rozwiązują podstawową przyczynę bezsenności, zamiast tego leczą jedynie objaw – a mianowicie pogorszenie jakości snu. Ponadto środki nasenne mają szereg skutków ubocznych, których nie ma medycyna naturalna na bezsenność.


Jeśli jednak chcesz używać ziół do leczenia problemów ze snem, powinieneś mieć cierpliwość. Nie działa tak od razu, jak preparaty na receptę, przygotowane chemicznie.

 

Poznaj zioła na bezsenność

Palczatka cytrynowa, znana również jako trawa cytrynowa (Cymbopogon Citratus)

Oprócz lęku, stresu i właściwości zwalczających depresję trawa cytrynowa jest również doskonałą pomocą w zasypianiu. Jako środek uspokajający może ukoić ciało i duszę, wywołać uwalnianie serotoniny i pomóc przezwyciężyć objawy bezsenności lub chronicznego niepokoju. Zdrowe ciało zaczyna się od zdrowego cyklu snu, a herbata z trawy cytrynowej może być dokładnie tym, co zalecił lekarz.


Lawenda (Lavandula Officinalis)

Lawenda ma silne działanie uspokajające i może być stosowana przy zaburzeniach snu. Zioło można stosować w postaci herbaty ziołowej, najlepiej razem z innymi ziołami łagodzącymi i spożywać przed snem. Olejek lawendowy można również stosować w kąpieli przed snem. Możesz też dać kilka kropel olejku lawendowego na poduszkę. Małe pachnące poduszki z suszonymi kwiatami lawendy obok poduszki również działają nasennie.


Kocimiętka (Nepeta Cataria)

Roślina ta ma silne działanie wabiące na większość kotów, co może sprawić, że będą się kołysać i pocierać wokół rośliny, ale działa też uspokajająco na ludzi. Napar z kocimiętki – świeżej lub suszonej – przygotowujemy zalewając 1-2 łyżki surowca jedną szklanką wrzącej wody. Zalecane spożycie takiego naparu to jedna (250 ml) lub dwie porcje w ciągu dnia. Silny napar ze świeżego ziela kocimiętki zażyty na czczo zwalcza pasożytnicze pierwotniaki przewodu pokarmowego.


Dziurawiec zwyczajny (Hypericum Perforatum)

Jeśli pojawiają się ponure i ciężkie myśli, które uniemożliwiają zasypianie, możesz wypić herbatę ziołową z dziurawca. 1 łyżkę suszonego ziela na 1 szklankę wrzącej wody, którą parz przez ok. 2 godz. Pij wieczorem na długo przed pójściem spać.


Chmiel (Humulus Lupulus)

Chmiel był używany od tysiącleci w leczeniu bezsenności, lęku i niepokoju. Środek uspokajający w chmielu to prawdopodobnie metylobutanol, który działa uspokajająco na centralny układ nerwowy. Zioło jest często używane razem z korzeniem rzepy. Chmiel spożywany jest w postaci herbaty ziołowej lub w postaci gotowego preparatu (który może zawierać również inne zioła nasenne). Możesz go kupić w sklepach/aptekach ze zdrową żywnością. Alternatywnie pod poduszkę można włożyć woreczek chmielu. Chmiel może mieć działanie podobne do estrogenów i dlatego nie powinien być używany w sposób ciągły przez długi czas. Zioło powinno być również unikane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.


Kozłek lekarski (Valeriana Officinalis)

Stosowany jako herbata ziołowa lub w postaci gotowego preparatu. Roślina ma działanie przeciwskurczowe i uspokajające, jednocześnie pomagając w walce z bezsennością. Jeśli na krótko przed snem możesz wypić filiżankę herbaty przygotowanej z 1-2 łyżeczek sproszkowanej waleriany, powinna być duża szansa na dobry i komfortowy sen. Herbata walerianowa niestety nie smakuje dobrze. Skutkami ubocznymi zbyt dużej dawki mogą być nudności. Lepiej użyć gotowego preparatu z korzeniem kozłka (i ewentualnie innych ziół), który można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Korzeń kozłka lekarskiego nie uzależnia, a zatem nie powoduje uzależnienia, ani nie powoduje objawów „kaca” następnego dnia, jak to robi wiele syntetycznych środków nasennych.


Szałwia (Salvia Officinalis)

Niektórzy używają herbaty szałwiowej jako kojącego wieczornego napoju. ¼ litra wody zalej 2 łyżeczki szałwii i powoli gotuj. Odcedź herbatę po kilku minutach i wypij filiżankę przed snem. Zachęcam do posłodzenia herbaty odrobiną miodu.


Melisa (Melissa Officinalis)

Melisa jest dobrze znana w medycynie ludowej zarówno jako środek uspokajający psychikę, jak i żołądek. Zrób herbatę z liści melisy z 2-4 łyżeczkami suszonego zioła na szklankę wrzącej wody. Oczywiście w podobnym stopniu można użyć również świeżych liści. Jeśli masz dostęp do nalewki z melisy, dawka wynosi 30-60 kropli 1-2 razy dziennie. Melisa jest często dołączana do innych ziół w gotowych preparatach na bezsenność.


Rumianek (Matricaria Recutita)

Herbata rumiankowa ma działanie przeciwskurczowe i łagodne uspokajające i jest uważana za jeden z najważniejszych środków na bezsenność. Uważa się, że apiogenina w rumianku, ma właściwości uspokajające. 1-2 łyżeczki suszonych kwiatów rumianku zalej 1 szklanką wrzącej wody. Pozostaw herbatę do zaparzenia przez 10 minut przed odcedzeniem i wypiciem. Herbatę można osłodzić miodem. Herbata rumiankowa może powodować rozstrój żołądka u niektórych osób, a osoby, które reagują alergicznie na rośliny z rodziny roślin koszyczkowych, powinny również unikać rumianku.


Może zainteresuje Cię też:


EFEKTY ZDROWOTNE ZIÓŁ 

Zioła świeże, suszone lub mrożone, dodają potrawom smaku i aromatu oraz urozmaicają każdy posiłek. Możesz uprawiać je w kuchni, na szczęście nie zajmują dużo miejsca, a masz je zawsze pod ręką. Zioła mają niesamowite właściwości zdrowotne. Zawierają wiele witamin i minerałów, które są dla Ciebie dobre. Są bogate w przeciwutleniacze niezbędne w leczeniu różnych problemów zdrowotnych.Czytaj dalej...

Wszystko, co musisz wiedzieć o ziołach 

Zapewne znasz takie zioła jak tymianek, bazylia, pietruszka, oregano, mięta, melisa oraz wszystkie inne mniej lub bardziej popularne. Ale może nie do końca wiesz, jak je używać, jak najlepiej je wykorzystać podczas gotowania i w ogóle dlaczego warto po nie sięgać? Czytaj dalej...

FAKTY I MITY NA TEMAT CELLULITU 

Cellulit może dotykać wiele kobiet, a wysiłek w walce z cellulitem jest czasem naprawdę duży. Producenci produktów antycellulitowych obiecują, że pozbędziemy się go na dobre i przekażą nam wiele bezpodstawnych faktów na temat jego pochodzenia.Czytaj dalej...