Jak sobie radzić z uczuciem ciężkich nóg?
Ból łydek, obrzęk kostek czy żylaki dotykają wiele kobiet, zwłaszcza podczas upałów. Uczucie ciężkich nóg często wiąże się ze słabym krążeniem krwi. Istnieje kilka metod leczenia i naturalnych środków przywracających lekkość nogom.
Co druga kobieta cierpi na zespół ciężkich nóg. Nie jest to niespodzianką, ponieważ w dużej mierze odpowiedzialne są za to zmiany hormonalne (od okresu dojrzewania, przez nieodpowiednie doustne środki antykoncepcyjne, aż po menopauzę). Jednak to uczucie zmęczenia, ciężkości, a czasami bólu pojawia się częściej w czasie ciąży.
Te objawy niewydolności żylnej są czasami trudne do opanowania i zależą od wielu przyczyn.
- Zwykle pojawiają się podczas długotrwałego stania.
- W okresie przedmiesiączkowym może wystąpić zatrzymanie płynów.
- Ciężkie nogi mogą być również konsekwencją starzenia się układu tętniczego i żylnego.
- Zwiększona waga zwiększa dyskomfort żylny.
- Narażenie na działanie wysokich temperatur, zwłaszcza latem, lub ogrzewanie podłogowe zimą, zwiększa ryzyko wystąpienia problemów ciężkich nóg.
Jak złagodzić uczucie ciężkich nóg podczas upału?
1. Chodź, aby zwalczyć niewydolność żylną
Zespół ciężkich nóg, zwany także niewydolnością żylną, powoduje, że żyły nie są w stanie prawidłowo transportować krwi ze stóp do serca. Dlatego długotrwałe nieruchome pozycje sprzyjają problemom z krążeniem, krew poddana działaniu stanu nieważkości nie podnosi się prawidłowo. Natomiast podczas chodzenia ruch stóp na podłożu ułatwia powrót żylny .
Dobra rada: unikaj zbyt długiego pozostawania w bezruchu. Spaceruj tak często, jak to możliwe. I odwrotnie, wiedzą o tym dobrze ci, którzy cały dzień pracują w pozycji stojącej - dreptanie sprzyja uczuciu ciężkich nóg.
2. Obcas nie większy niż 3 cm!
Wybieraj buty na średnim obcasie (2-3 cm) zamiast na bardzo wysokim obcasie i płaskich balerinach. Obcasy na średnim obcasie bardziej angażują mięśnie łydek, ułatwiając powrót żylny. Podobnie unikaj skarpet, pończoch, butów... które są zbyt obcisłe. Źle wpływają na krążenie krwi.
3. Zimny prysznic, idealny do aktywacji krążenia
Ciepło rozszerza naczynia krwionośne i powoduje obrzęk żylny, powodując nieprzyjemne uczucie ciężkości nóg. Zimno powoduje odwrotny efekt: aktywuje krążenie poprzez zwężenie naczyń . Należy unikać długotrwałych gorących kąpieli i saun. Podobnie, gdy nadejdą słoneczne dni, unikaj odsłaniania nóg, a zwłaszcza oparzeń słonecznych!
Dobra rada: w przypadku skrajnego upału nie wahaj się zastosować rano i wieczorem strumienia chłodnej wody, od dołu łydek aż po szczyt ud.
4. Żel mentolowy aktywujący krążenie
Mały masaż może pomóc nie tylko na obolałym nogom. Nigdy nie zaczynaj od góry do dołu. Koniecznie masuj nogi od dołu do góry, aby pobudzić krążenie żylne w tym kierunku. Do masażu użyj żelu, olejku czy balsamu z dodatkiem mentolu. Dzięki mentolowi i jego aktywnym składnikom pochodzenia roślinnego, oprócz efektu tonizującego, poczujesz ulgę dzięki odczuciu chłodu. Do masażu nóg możesz użyć również masła shea.
5. Pływanie, idealne na wzmocnienie łydek
Im bardziej umięśnione są łydki, tym większy nacisk będą wywierać na ściany naczyń żylnych, co ułatwi powrót żylny. Żeby wzmocnić łydki, trzeba codziennie spaceruj tak długo, jak to możliwe. Ogólnie uprawianie sportu pomaga w walce z ciężkimi nogami.
- Zalecane dyscypliny: pływanie, codzienne spacery, marsze, marszobiegi, a także jogging, nordic walking – na miękkim podłożu (park, las), w obuwiu, którego podeszwy amortyzują wstrząsy. Do preferowanych dyscyplin sportowych należy również narciarstwo biegowe, rekreacyjna jazda na rowerze, a także aktywności związane ze spokojnym poruszaniem się po miękkim podłożu w obuwiu z gumową podeszwą (kręgle, golf).
- Należy unikać bardzo intensywnych treningów i ćwiczeń siłowych. Szczególnie niekorzystne sporty to: podnoszenie ciężarów, brzuszki, narciarstwo zjazdowe, koszykówka, jazda konna, piłka ręczna i nożna, karate, tenis, baseball...
6. Używaj aromatycznych ziół zamiast soli!
Ciężkie nogi czasami łączone są z innym typowo kobiecym problemem: zatrzymywaniem wody. W tym przypadku bardzo ważny jest zdrowy tryb życia, a w szczególności eliminacja nadmiernie słonych potraw. Aby ograniczyć spożycie soli, unikaj dań fast foodów, słonych orzeszków, paluszków..., wędlin, zup w saszetkach, a nawet twardych serów, kostek rosołowych...
Jedzenie bez soli nie oznacza bez smaku – wręcz przeciwnie! Przyprawa w postaci ziół bez dodatku soli w naturalny i mocniejszy sposób podkreśla charakterystyczny smak potraw. Wybieraj przyprawy takie jak: kminek, papryczka chili, zioła aromatyczne takie jak tymianek, pietruszka, oregano, które dodają smaku potrawom.
7. Pończochy uciskowe, rozwiązanie nie tylko przeciw żylakom!
99% lekarzy przepisuje swoim pacjentom cierpiącym na niewydolność żylną noszenie pończoch uciskowych . Ten "zaradnik" medyczny występuje w postaci skarpet, pończoch lub rajstop zawierających elastyczne włókna i umożliwia zaciśnięcie żył, a zastawki mogą ponownie zacząć spełniać swoją rolę, zapobiegając cofaniu się krwi do góry . Objawy powinny zatem ustąpić po założeniu pończoch.
Korzyści z noszenia pończoch są natychmiastowe, ale utrzymują się tylko tak długo, jak długo są one noszone. Idealnym rozwiązaniem byłoby zatem noszenie ich na co dzień.
Pończochy uciskowe to pończochy, których elastyczność pozwala uciskać nogę i wspomagać krążenie krwi. Są niezbędne w przypadku niewydolności żylnej, a także przydatne w przypadku obrzęków. W Polsce podkolanówki uciskowe 3 stopnia są wydawane na podstawie recepty wystawionej przez lekarza specjalistę (np. flebologa, angiologa lub chirurga naczyniowego).
8. Wstawaj z krzesła co 3 godziny!
Wraz z masowym pojawieniem się telewizorów, komputerów i telefonów komórkowych w naszym życiu, coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, zarówno w pracy, jak i w domu, co zwiększa ryzyko zakrzepicy. Postępuj więc zgodnie z tą prostą radą: nie siedź spokojnie dłużej niż 3 godziny. Rób przerwy (toaleta, szklanka wody, schody zamiast windy, kawa itp.)!
9. Unieś nogi, aby krew mogła krążyć
Przed telewizorem, w biurze... nie wahaj się unieść nogi w górę . Nie ma nic lepszego, aby zapobiec zastojowi krwi w podudziach. Ponadto unikaj krzyżowania nóg, ponieważ ta pozycja nie sprzyja krążeniu.
Dobra rada: do spania umieść dodatkową poduszkę pod stopami lub pod materacem. W razie potrzeby możesz również przykryć łydki wilgotnym ręcznikiem.
10. Walcz z nadwagą
W 4 na 5 przypadków osoby cierpiące na żylaki i zespół ciężkich nóg mają nadwagę. A kiedy masa mięśniowa zmniejsza się na rzecz masy tłuszczowej, ściany żył mają tendencję do rozciągania się i utraty elastyczności. Ponadto ciężar ciała wywiera ciężar i nacisk na nogi, przez co powrót żylny jest spowolniony. Wynik: krew krąży gorzej w nogach. Z tego powodu kobiety w ciąży często cierpią na ciężkie nogi.
11. Popraw cały system krążenia dzięki dobremu odżywianiu
Dodaj do swojego menu antyoksydanty i kwasy tłuszczowe : świeże owoce i warzywa bogate w witaminy, w tym witaminę C, małe dzikie ryby (śledzie, sardynki), orzechy i oleje tłoczony na zimno.
Wszystkie świeże warzywa powinny być delikatnie gotowane na parze, aby zachować ich bardzo delikatne składniki odżywcze!
12. Jakie są najlepsze techniki medyczne?
Jeśli pomimo dobrych nawyków i pielęgnacji nogi pozostają ciężkie i bolesne, skontaktuj się z lekarzem. Pomocne mogą być przepisane przez lekarza toniki żylne, podobnie jak techniki stymulujące powrót żylny.
- Manualny drenaż limfatyczny
Ten ręczny masaż, który zmienia się z różnymi poziomami ciśnienia i powinien być zawsze wykonywany przez wykwalifikowanego masażystę. Ma on na celu wyeliminowanie obrzęków i wznowienie powrotu limfy.