Żylaki - lepiej zapobiegać niż leczyć
Czy Twoja praca wymaga spędzania wielu godzin na nogach? Czy ostatnio wróciłeś do domu wyczerpany z uczuciem zmęczonych i ciężkich nóg? Czy masz w rodzinie kogoś, kto ma problemy z krążeniem w nogach? Czy w nocy czujesz, że Twoje nogi są ciężkie? Czy po wzięciu prysznica zauważasz, że drobne żyłki na Twoich nogach są większe i bardziej widoczne? Co możemy zrobić, aby wyeliminować możliwość wystąpienia żylaków i jaką rolę odgrywa masaż w ich zapobieganiu?
Żylaki, czyli rozszerzone, wydatne żyłki pojawiające się na powierzchni skóry, to nie tylko problem estetyczny, ale także problem zdrowotny. Nieleczone na czas mogą prowadzić do powikłań, takich jak owrzodzenie łydki, pęknięcie żylaków z krwotokiem, płucna choroba zakrzepowo-zatorowa lub zakrzepowe zapalenie żył.
Co możemy zrobić, żeby nie mieć żylaków?
- Użyjemy nudnego sformułowania, ale profilaktyka żylaków to zdrowy tryb życia. Zróżnicowana dieta, aktywność fizyczna, dobry sen i odpowiednie nawodnienie, unikanie alkoholu i palenia zapewnią nie tylko zdrowe żyły, ale i zdrowie całego organizmu.
- Reżim nawodnienia. Jest ważny dla gęstości krwi. W dobrze nawodnionym organizmie krew przepływa sprawnie i łatwiej jest przedostać się żyłami do serca.
- Aktywność fizyczna. Szczególnie wskazane jest regularne rozciąganie oraz lekka i umiarkowana aktywność fizyczna. Zachowaj ostrożność podczas wykonywania bardzo wyczerpujących ćwiczeń, takich jak biegi wytrzymałościowe lub treningi z ciężkimi ciężarami, szczególnie jeśli masz problemy z żyłami lub żylaki występują w rodzinie.
- Utrzymanie prawidłowej masy ciała. W przypadku nadwagi i otyłości kończyny dolne ulegają przeciążeniom, gdyż muszą przez dłuższy czas wytrzymać większe obciążenie. Otyłość niesie ze sobą także ryzyko w postaci osłabienia żył, wynikające ze złej diety o niskiej zawartości błonnika i dużej ilości tłuszczu. Dodaj do swojej diety grykę. Ma wysoką zawartość rutyny, która korzystnie wpływa na stan naczyń krwionośnych.
- Odpowiednia odzież i obuwie. Obcisłe, nieelastyczne spodnie i wysokie obcasy to droga na skróty do żylaków. Noś je tylko okazjonalnie. Dotyczy to również mężczyzn, wąskie i twarde buty z nieelastyczną podeszwą są równie szkodliwe. Odpowiedni jest obcas do wysokości 3 cm.
- Ułożenie nóg. Jeśli Twoje nogi są zmęczone, rozciągnij je i unieś na podpórce powyżej poziomu serca. Ułatwi to przepływ krwi z kończyn dolnych do serca.
- Zimne kąpiele Wieczorem weź zimny prysznic dla stóp. Zwłaszcza latem, kiedy wysokie temperatury sprzyjają rozszerzeniu naczyń krwionośnych, a całe ciało ma tendencję do puchnięcia. Umyj stopy zimną wodą od kostek do kolan. Możesz także stosować na zmianę zimną wodę z ciepłą wodą, co pobudzi Twoje naczynia krwionośne.
- Uważaj z sauną. Jeśli masz już problemy z żylakami, unikaj sauny i długich, gorących kąpieli. Tylko pogorszysz sprawę. Unikaj również z długotrwałej ekspozycji na słońce
- Unikaj długotrwałego stania bez ruchu.
- Odpoczywaj z uniesionymi nogami.
- Kiedy tylko możesz delikatnie masuj nogi Podczas długich podróży wykonuj ruchy łydek, zginania i prostowania nóg oraz podnoszenia i opuszczania palców u nóg przynajmniej co 2 godziny.
Żylaki i masaż
Jeśli masz żylaki, nie szukaj samodzielnie alternatywnych metod leczenia. Poszukaj zaufanego lekarza chorób naczyniowych , który poprowadzi Twoje leczenie w najlepszy możliwy sposób.
Jeżeli odczuwasz jedynie początkowy dyskomfort w kończynach dolnych, przewartościuj swój tryb życia i rozważ regularny masaż limfatyczny.
Drenaż limfatyczny jest techniką masażu, która wspomaga funkcjonowanie układu limfatycznego, a co za tym idzie, krążenie krwi. Masaż ten pomaga zmniejszyć uczucie obrzęków, zmęczonych i obolałych nóg.
Należy jednak podkreślić, że drenaż limfatyczny nie leczy i nie likwiduje żylaków, a jedynie pomaga zwalczyć ich objawy. Ponadto należy pamiętać, że ta technika masażu musi być wykonywana przez przeszkolonego profesjonalistę.
Dzieje się tak dlatego, że jeśli masażysta zastosuje zbyt dużą siłę lub pobudzi niewłaściwe punkty, może to spowodować problemy zdrowotne.
W zapobieganiu żylakom pomocne mogą być także inne masaże i terapie
Masaże relaksacyjne i aromaterapia to techniki, które mogą działać na żylaki. Możesz także wykonywać samodzielnie lekki masaż, przesuwając palcami w kierunku przeciwnym do stóp, w kierunku serca wypychając krew do góry. Do masażu zastosuj masło shea lub odpowiednie olejki do masażu (np. lawendowy, rozmarynowy).
# Gabinet masażu i odnowy biologicznej Zdrowie i Relaks, # masaże Pogorzel, # masaże w Mińsku Mazowieckim i okolicach