Kąpiele borowinowe: czy działają i na czym polegają?
Kąpiele borowinowe z pewnością nie należą do najbardziej imponujących terapii leczniczych, ale są jednymi z najstarszych na świecie. Korzyści z leczniczego błota odkryli już starożytni Egipcjanie i Rzymianie, którzy używali go zarówno do leczenia wielu dolegliwości, jak i przy zabiegach kosmetycznych.
Błoto lecznicze to produkt naturalny, który tworzy się na dnie różnych dużych zbiorników wodnych - mórz, słonych jezior, itp. Jest bogaty w różne minerały, witaminy i pożyteczne mikroorganizmy, stąd biorą się jego właściwości lecznicze.
Wpisuje się również w terapie stosowane w medycynie sportowej w celu odbudowy mięśni, a także zabiegi kosmetyczne w leczeniu suchych włosów i redukcji cellulitu.
Borowina działa termofizycznie, biochemicznie, przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie i detoksykująco. Z tego powodu często wchodzi w skład różnych produktów kosmetycznych, a także w skład naturalnych antybiotyków.
Czym jest terapia błotna?
Terapia błotna, jak sama nazwa wskazuje, jest terapią leczniczą. Działa przeciwzapalnie, tonizująco, przeciwbólowo, poprawia krążenie krwi i stymuluje metabolizm substancji w organizmie.
Jego główne sposoby stosowania to trzy:
- w postaci kąpieli borowinowych na całe ciało,
- poprzez nakładanie na określone partie ciała,
- poprzez maseczki, które zazwyczaj stosuje się na twarz.
Same borowiny lecznicze, które są wykorzystywane dzielą się na wulkany estuarium, mineralno-źródlane, torfowe (bagienne), sapropelowe i błotne. Najczęściej wykorzystywane są torfy, borowiny estuarium i mineralno-źródlane.
Jedną z najstarszych metod leczenia błotem jest tzw. metoda egipska. Wykorzystuje ona błoto bezpośrednio z miejsca, w którym powstaje. Konieczne jest wstępne ogrzanie ciała na słońcu przez pół godziny, aby otworzyć pory. Następnie całe ciało jest dobrze rozmazane i czeka na słońcu, aż całkowicie wyschnie. Następnie należy się umyć ciepłą, najczęściej morską wodą.
Inną metodą leczenia borowinowego są tzw. aplikacje. Błoto jest wstępnie podgrzewane do określonej temperatury około 40 stopni i nakładane na określoną część ciała, jeśli tam szuka się silniejszego działania (można też nakładać je na całe ciało). Następnie miejsca zabrudzone błotem owija się folią, a na wierzch kładzie się koc, aby można było go ogrzać – tak jak robi to słońce w tzw. metodzie egipskiej. Zabiegi trwają 20-30 minut.
Dalej są kąpiele borowinowe, w których lecznicze błoto rozcieńcza się wodą mineralną, morską, rzeczną i może zwykłą wodą. Procedura po tym jest taka sama jak przy zwykłej kąpieli, ale tutaj czas jej trwania nie może przekraczać 20 minut.
W jakich przypadkach zalecane są kąpiele borowinowe?
- choroby układu mięśniowo-szkieletowego, w tym stawów - reumatyzm, artretyzm, choroba zwyrodnieniowa stawów, gonartroza (zwyrodnienie stawów), itp.
- choroby neurologiczne, w tym zapalenie splotu, zapalenie nerwu, poliomyelitis, zapalenie korzonków nerwowych itp.
- choroby skóry takie jak łuszczyca, różnego rodzaju zapalenia skóry, twardzina skóry, trądzik różowaty itp.
- zaburzenia hormonalne,
- rekonwalescencja po operacjach,
- choroby układu pokarmowego,
- nieprawidłowości w tkance kostnej – np. zapalenie kości i szpiku,
- choroby układu moczowo-płciowego, a także niepłodność,
- patologie pęcherzyka żółciowego,
- choroby metaboliczne
Chociaż jest to produkt naturalny, z błotem należy uważać. Każda terapia ma określony czas trwania i należy go przestrzegać. Obowiązkowe jest również zapewnienie pewnych dni odpoczynku między zabiegami. Zalecana jest konsultacja ze specjalistą, szczególnie w przypadku rozpoczynania takiej terapii po raz pierwszy.
W jakich przypadkach kąpiele borowinowe nie są zalecane?
Pomimo udowodnionego pozytywnego działania borowiny, istnieją warunki, w których kąpiele borowinowe nie są wskazane, są to:
- wrzody
- anemia
- ostre choroby zakaźne
- cięższe choroby płuc, takie jak przewlekłe zapalenie oskrzeli i ropień
- choroby układu krążenia, zwłaszcza po zawale serca lub udarze mózgu
- choroby weneryczne
- choroba psychiczna
- ciąża, zwłaszcza w ostatnich miesiącach
- częste krwawienia
- nowotwory