Mięta i jej zalety
Mięta jest rośliną o wielu właściwościach i ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Tej roślinie - zwłaszcza jej liściom i wyekstrahowanemu z nich olejku eterycznemu - przypisuje się właściwości spazmolityczne (rozkurczowe) w przewodzie pokarmowym i drogach oddechowych, wiatropędne, żółciopędne, przeciwbakteryjne, sekretolityczne (wykrztuśne), a nawet przeciwbólowe.
KORZYSTNE DZIAŁANIE MIĘTY
Mięta ze swoimi 600 odmianami jest naprawdę bardzo mocnym i naturalnym eliksirem. Również przyjemnym w użyciu. Znana od czasów starożytnych ze swoich dobroczynnych właściwości mięta jest rośliną obecną o każdej porze roku i można ją bez problemu uprawiać w ogrodzie lub w doniczkach. Olejek eteryczny z miętą przydaje się między innymi do usuwania owadów ze spiżarni.
Jej świeże i pachnące liście są bogate w aktywny składnik mentol , który działa uspokajająco i odkażająco, jest idealny w przypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych i może wspomagać trawienie.
WŁAŚCIWOŚCI I ZALETY MIĘTY
Mięta jest również użytecznym adiuwantem (wspomagaczem) w leczeniu kaszlu, astmy, a nawet może pomóc w obniżeniu temperatury w przypadku wysokiej gorączki.
Ma właściwości tonizujące i antyseptyczne i może być stosowany w leczeniu chorób zakaźnych, które nie wymagają antybiotyków.
MIĘTOWA HERBATA ZIOŁOWA
Ale to nie wszystko: miętowe herbaty ziołowe są prawdziwym naturalnym lekarstwem na wszystko. W celach ziołowych kwiaty i liście mięty zbiera się latem, między lipcem a sierpniem i pozostawia do wyschnięcia na świeżym powietrzu.
Herbatka ziołowa miętowa polecana jest ze względu na właściwości trawienne i tonizujące. Może pomóc rozluźnić mięśnie jelit i wspomóc trawienie. Jest również dobrym lekarstwem na ból gardła poprzez blokowanie tworzenia się drobnoustrojów w zarodku.
Należy jednak unikać spożywania go w godzinach wieczornych: jego stymulujące działanie może powodować bezsenność.
NAPAR MIĘTOWY
Napar z mięty doskonale sprawdza się w oczyszczaniu twarzy i zwalczaniu przetłuszczania się skóry. Ale to nie wszystko, w połączeniu z sodą i olejem kokosowym idealnie nadaje się również do przygotowania bardzo pachnącej pasty do zębów.
MIĘTOWY PŁYN DO UST
Nie zapominając o miętowym płynie do płukania jamy ustnej, który możesz zrobić w domu. Pozostaw łyżeczkę suszonych liści mięty w 200 ml wrzącej wody do zaparzenia przez około 10 minut. Przefiltruj i pozostaw do ostygnięcia. Uzyskasz w ten sposób swój naturalny płyn do płukania ust o działaniu antyseptycznym.
OLEJEK ETERYCZNY Z MIĘTY
Jeśli jesteś przeziębiony, użyj olejku miętowego. Wystarczy wlać kilka kropel olejku do litra wrzącej wody, a następnie wdychać opary, aby natychmiast poczuć się lepiej. Olejek eteryczny z mięty jest również używany do przygotowania ziołowych środków zwalczających reumatyzm. Rozcieńczony olejem roślinnym doskonale nadaje się do masaży relaksacyjnych i antystresowych. Doskonały olejek eteryczny z mięty, idealny do łagodzenia stresu i bólów głowy, a także świetny środek uspokajający.
PRZECIWWSKAZANIA
Należy unikać przyjmowania mięty w przypadku nadwrażliwości na jeden lub więcej składników, u pacjentów z jaskrą lub chorobą tarczycy oraz u pacjentów z niedrożnością dróg żółciowych, kamicą żółciową i/lub ciężkim uszkodzeniem wątroby.
Ponadto nie zaleca się stosowania mięty nawet w okresie ciąży, karmienia piersią, niemowląt i małych dzieci.
SKUTKI UBOCZNE
Po spożyciu mięty mogą wystąpić reakcje alergiczne, nudności, zawroty głowy, nasilony refluks żołądkowo-przełykowy. Również po nałożeniu na skórę olejku miętowego może wystąpić podrażnienie skóry.
JAK UŻYWAĆ MIĘTY W KUCHNI
W kuchni miętę używa się natomiast do przyprawiania potraw i sałatek oraz do produkcji wyrobów cukierniczych, napojów i likierów. Zarówno suszona, jak i świeża mięta może być używana jako przyprawa do przyprawiania potraw. Doskonale komponuje się również z sałatkami, warzywami, roślinami strączkowymi i płatkami zbożowymi. Z suszonych liści wymieszanych z sokiem lub skórką z cytryny można również przygotować aromatyczny letni napój.
Wreszcie, pocieranie palcami świeżych liści mięty może pomóc wyeliminować nieprzyjemny zapach spowodowany przez czosnek lub cebulę.