Masaż pleców? Po co?
Znajdujący się z tyłu naszego ciała kręgosłup, centralna oś człowieka, skupia źródła wszystkich naszych ośrodków energetycznych. Dlatego warto zadbać o ten obszar. Codzienność naraża nas na wszelkiego rodzaju niedogodności, które degradują kondycję naszego organizmu, w tym także pleców.
Sposób, w jaki siedzimy w biurze, jak się pochylamy, nosimy torbę na ramieniu, podnosimy ciężary, jaka jest nasza pozycja podczas jazdy autem, czy pozycja podczas snu – wszystko to ma wpływ na kondycję kręgosłupa.
Z biegiem czasu stres związany z wadą postawy może zmienić cechy anatomiczne kręgosłupa, co doprowadzić może do podrażnienia nerwów, stanów zapalnych, a także problemów z mięśniami, dyskami i stawami. To wszystko spowodować może ból pleców i szyi, bóle głowy, zmęczenie i ewentualnie zawroty głowy. U wielu z nas kończy się chorobą pleców.
W zależności od wykonywanej pracy częstość występowania schorzeń kręgosłupa wynosi:
- Pielęgniarki: 80% problemów z lędźwiami i ramionami
- Kasjerzy i recepcjoniści: 50% problemów w górnej części kręgosłupa
- Pracownicy na produkcji: 35% problemów z dolną częścią pleców
- Rolnicy: 61% problemów z lędźwiami
- Hotelarze i restauratorzy: 36% ból pleców
- Kierowcy: 35%
- Pracownicy biurowi: 80% w odcinku lędźwiowym i szyjnym
W zależności od wieku częstość występowania schorzeń kręgosłupa wynosi:
- 20-39 lat: 34%
- 40-59 lat: 59%
- 60-80 lat: 93%
Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia bólu pleców obejmują:
- Wiek. Większość ludzi zaczyna odczuwać ból pleców wraz z wiekiem. Częstość występowania zwężeń kręgosłupa wzrasta wraz z wiekiem z powodu utraty chrząstki i zmniejszonej elastyczności mięśni kręgów.
- Brak aktywności fizycznej. Osoby, które nie ćwiczą, są bardziej narażone na ból pleców. Słabe mięśnie brzucha nie zapewniają wsparcia dla kręgosłupa i dlatego pojawia się ból.
- Ciąża. Zmiany w miednicy spowodowane przyrostem masy ciała w czasie ciąży mogą powodować urazy dolnej części pleców, które ustępują po urodzeniu, choć nie we wszystkich przypadkach.
- Nadwaga. Dodatkowe kilogramy wywierają nacisk na stawy i mogą powodować ból pleców, ale także innych obszarów, takich jak kolana.
- Geny. Niektóre choroby dziedziczne mogą powodować ból pleców. Na przykład zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, genetyczna postać zapalenia stawów, może powodować ból pleców, gdy stawy kręgosłupa łączą się ze sobą.
Ryzyka związane ze stanowiskiem pracy:
- Podnoszenie i pchanie ciężkich przedmiotów codziennie w pracy może powodować obrażenia.
- Praca biurowa może powodować ból pleców z powodu złej postawy podczas siedzenia oraz jeśli dana osoba nie wstaje regularnie, aby wykonać najprostsze ruchy rozciągające i skręcające.
- Zaburzenia psychiczne. Lęk i depresja mogą zmienić sposób, w jaki dana osoba postrzega ból. Przewlekły ból może również prowadzić do rozwoju problemów psychologicznych, które wpływają na organizm na kilka sposobów.
- Zbyt ciężki plecak może nadwyrężać mięśnie pleców i prowadzić do dalszego bólu pleców.
Przyczyny bólu pleców mogą być różnorodne, podobnie jak czynniki ryzyka. W tym kontekście kilka badań naukowych wykazało, że niezależnie od przyczyny bólu, masaż może złagodzić odczuwane przez pacjenta objawy, jednocześnie przyspieszając proces gojenia.
Kiedy pojawia się ból, wiele osób stosuje krótkie programy rekonwalescencji, które łagodzą jego skutki. Jednak na dłuższą metę aby uniknąć bólu, konieczne są zabiegi fizjoterapeutyczne, uzupełnione zmianą nawyków, które były przyczyną problemów.
Twoje plecy wymagają pielęgnacji, a masaż jest na pierwszym miejscu, aby o nie zadbać.
Wielu lekarzy uznaje terapię masażem za skuteczne uzupełnienie terapii pleców i dlatego zachęca swoich pacjentów z bólem dolnej części pleców do poddawania się masażowi jako uzupełnienia leczenia.
Oto rodzaje masażu, które możesz wypróbować, jeśli cierpisz na ból dolnej części pleców:
- Masaż gorącymi kamieniami. Masaż rozgrzanymi kamieniami łagodzi bóle pleców i rozluźnia napięte mięśnie. Jest to podobne do masażu szwedzkiego, ale zaletą jest to, że gorące kamienie działają również jak kompres cieplny, pomagając jeszcze bardziej zwalczyć ból.
- Masaż leczniczy. Wśród wielu pozytywnych efektów, jakie masaż leczniczy może zaoferować organizmowi, jest zmniejszenie bólu dolnej części pleców.
- Masaż relaksacyjny. Dzięki masażowi rozluźniają się mięśnie pleców, poprawia się krążenie krwi i limfy, stwarzając sprzyjające warunki do złagodzenia lub nawet ustąpienia bólu lędźwiowego. Skuteczność masażu wzrasta, jeśli do masażu dołączymy olejki eteryczne, takie jak lawenda, rozmaryn, eukaliptus, sezam czy arnika.
- Samodzielny masaż. Jeśli chcesz przetestować automasaż na ból pleców, wypróbuj następujące rozwiązania:
- Połóż się twarzą do góry na macie i umieść pod sobą dwie piłki tenisowe na środku pleców, po jednej z każdej strony kręgosłupa.
- Zegnij kolana, trzymając podeszwy stóp na podłodze i opuść ręce obok ciała, dłonie nadal na podłodze.
- Poruszaj się powoli w górę i w dół, tak aby piłki tenisowe toczyły się wzdłuż dolnej części pleców. Aby złagodzić lub zwiększyć nacisk na piłki tenisowe, dostosuj ruch stopami.
Niezależnie od tego, jaki masaż wybierzesz, najlepsze efekty uzyskasz, jeśli zwrócisz się do specjalisty. Można oczywiście poprosić bliską osobę o wykonanie masażu, a nawet spróbować samodzielnego masażu , jednak żadna z tych opcji nie jest tak skuteczna, jak masaż wykonywany przez terapeutę.
Zapraszam na masaż pleców do mojego gabinetu w Pogorzeli.