Konchowanie (świecowanie) uszu
Konchowanie (świecowanie) uszu to zabieg, który – jak twierdzą jego zwolennicy – pozwoli nie tylko pozbyć się zalegającej w uchu woskowiny, ale także oczyści zatoki czy złagodzi katar podczas przeziębienia. Jakie są wskazania do zabiegu? Kto nie może z tego zabiegu skorzystać? Jakie są niebezpieczeństwa?
Konchowanie (inne nazwy to świecowanie za pomocą konchy, lejkowanie, tutkowanie) to popularna metoda medycyny alternatywnej, której celem jest usuwanie zanieczyszczeń z ucha, a także wspomaganie leczenia niektórych chorób.
Koncha to specjalna świeca, która ma postać cienkiej, wydrążonej wewnątrz świeczki, czasami ma też formę materiałowych stożków nasączonych parafiną lub woskiem pszczelim.
Świece do uszu znane były już w starożytnym Egipcie, Chinach, Indiach, Tybecie, a także w kulturach Azteków i Majów. Indianie amerykańscy - Hopi i Cherokee - oraz Indianie z Meksyku nadal korzystają z tej metody oczyszczania uszu.Konchowanie uszu stanowi alternatywę dla powszechnie używanych patyczków do uszu lub reklamowanych sprayów do higieny uszu.
Konchowanie - na czym polega?
Pacjent kładzie się na boku z małą poduszką pod głową. Jego głowę przykrywa papierowy ręcznik z wyciętym otworem na ucho. Aby pobudzić krążenie, przez kilka minut w ucho wmasowywany jest krem. Następnie zapala się w uchu specjalną świecę, tzw. konchę.Zabieg świecowania uszu trwa około pół godziny.
Konchowanie uszu - wskazania
- Świecowanie uszu można wykonać nie tylko w przypadku nadmiaru woskowiny.
- Medycyna alternatywna poleca ten zabieg również przy różnych chorobach uszu, gardła i nosa, np. przy zapaleniu zatok czy przeziębieniu.
- Konchowanie jest skuteczne również przy katarze siennym i astmie oskrzelowej.
- Na świecowanie mogą zdecydować się osoby, które zmagają się z szumami usznymi różnego pochodzenia.
- Wskazaniami do konchowania uszu są również bóle głowy, zawroty głowy, migreny i zespół przewlekłego zmęczenia.
Przez 24 godziny od konchowania, nie należy brać prysznicu ani myć głowy!
Konchowanie uszu - efekty
- Podczas zabiegu w przewodzie słuchowym powstaje podciśnienie (tzw. efekt kominowy), które ma za zadanie delikatnie usunąć woskowinę i zanieczyszczenia.
- Konchowanie aktywuje limfę i procesy metaboliczne.
- Łatwiej jest oddychać przez nos, ponieważ podczas zabiegu reguluje się ciśnienie w uchu środkowym, a następnie w zatokach.
- Konchowanie daje uczucie lekkości w okolicy głowy.
- Zmniejsza lub usuwa bóle głowy (np. migrenowe).
- Świecowanie uszu ma wpływ na lepsze działanie zmysłów smaków oraz wzroku.
- Ponadto słyszenie jest lepsze, ponieważ otwiera się zewnętrzny przewód słuchowy.
- Dodatkowo podczas kuracji do ucha dostarczana jest para bogata w substancje lecznicze pochodzące z miodu lub olejków eterycznych, więc świeca może mieć również działanie lecznicze.
- Zabieg świecowania pomaga oczyszczać krew, a także poprawić krążenie.
- Konchowanie przynosi ulgę przy uderzeniach gorąca towarzyszących menopauzie.
- Wzmacnia energię życiową organizmu, poprawia odporność (na małżowinie ucha znajdują się wszystkie najwrażliwsze punkty akupunkturowe - działanie ciepła z konchy stymuluje te punkty).
Konchowanie uszu - przeciwskazania
- ostry stan zapalny ucha, połączony z ropnym wysiękiem,
- brak błony bębenkowej lub jej perforacja (podziurawienie, pęknięcie),
- uczulenie na produkty pszczele,
- protezy ucha,
- aparaty słuchowe i inne urządzenia wewnątrz ucha.
Konchowanie uszu nie jest zabiegiem medycznym
Niektórzy lekarze sceptycznie podchodzą do świecowania uszu. Według nich podciśnienie powstające podczas zabiegu jest zbyt niskie, aby usunąć woskowinę lub zanieczyszczenia z ucha. Uważają, że ucho samo się wyczyści i nie wymaga żadnego wsparcia. Uważają, że jeśli w uszach jest dużo woskowiny, skutecznym sposobem na pozbycie się jej jest proces płukania uszu w gabinecie laryngologicznym. Wybór należy do każdego z nas.
Osoby, które zmagają się z chorobami uszu, np. z ubytkiem słuchu, powinni być leczeni przez lekarzy. Jest to poważna choroba, która wymaga konsultacji ze specjalistami, ponieważ jej przyczyny mogą być czasami bardzo poważne.
Przeczytaj również:
DERMOMASAŻ
Może zainteresuje Cię też: